2116/48
Et par tyske lysestager af patineret støbejern, støbt med blomster- og vinranker, prydet med ulvehoveder holdende ringhanke. Stemplet 3201. 19. årh. H. 26. (2)
Den ene lysestage med reparation ved stammen. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder afskalninger, ridser og mærker. Manglende kæder eller anden dekoration under lysmanchetter?
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021
Vurdering
Hammerslag