Ella Thalbitzer (f. København 1883, d. sst. 1952)
Fire kompositioner fra Naxos. Alle sign. Ella Thalbitzer, hhv. 1947 og 1950. Olie på lærred og akvarel på papir. Varierende størrelser. (4)
Håndteringsmærker og enkelte misfarvninger. Papiret er let gulnet. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 25. marts 2014
22 bud