Frants Henningsen (f. København 1850, d. sst. 1908)
Portræt af en herre. Sign. Fr. H. 93. Olie på lærred monteret på masonit. 21 × 13.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1539, 2015 nr. 97.
Minimale retoucheringer og ridser. Minimale huller/afskalninger ved øverste og nederste kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020