Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Koglen”. Pendel med stel af højglansforkromet stål og blade af kobber. Udført hos Louis Poulsen. H. 60. Diam. 60.
Litteratur: “Tænd!”, s. 277.
“Koglen” blev designet i 1958 til restaurant Langelinie Pavillionen i København, hvor den stadig hænger. Armaturet består af 72 blade fordelt i 12 rækker, og deres indbyrdes placering giver et totalt blændfrit lys uanset betragtningsvinkel. Kilde: Louis Poulsen
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Baldakin medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 10. august 2021