Jørgen Roed (f. Ringsted 1808, d. København 1888)
Studie af en mand med fuldskæg. Sign. J. Roed. Olie på lærred monteret på lærred monteret på malepap. 28×23.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 334, 1946 nr. 273.
Oprindeligt lærred lagt på større lærred og overgangene retoucheret i hjørner. Minimale krakeleringer og enkelte minimale ridser. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021