2131/​61

Jørgen Roed (f. Ringsted 1808, d. København 1888)

Studie af en mand med fuldskæg. Sign. J. Roed. Olie på lærred monteret på lærred monteret på malepap. 28×23.

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 334, 1946 nr. 273.

Oprindeligt lærred lagt på større lærred og overgangene retoucheret i hjørner. Minimale krakeleringer og enkelte minimale ridser. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK