2226/872
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Et par hvilestole med stel af stål. Sæde og ryg udspændt med rød brunt skind. Designet 1955. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Rust på stel. Skind med pletter, smuds, slitage/defekter på hjørner.
Moderne kunst og design, 28. juni 2022
Vurdering
Hammerslag