2013/​306

Messingmonteret fuldskæftet perkussioneret jagtriffel omkring 1800. Kolbe med kasse dækket af trælåg, kindpude skåret med blomst bagtil, kolbehals med stolpe til diopter, flad usigneret lås, aftrækkerbøjle med ret afslutning fortil, ca. 65 cm. lang sbær ottekantet pibe i kaliber ca. 17 mm. riflet med 8 dybe riffelgange, stålladestok med messingdub til spidskugle holdt af to messingrørkner. Skæftet afsluttes i horn og er bagtil skåret med blomst ved svansskruen. (1)

Jern let rustpræget. Forskæftet revnet på højre side ved mundingen.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. marts 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

20 bud

6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK