Messingmonteret fuldskæftet perkussioneret jagtriffel omkring 1800. Kolbe med kasse dækket af trælåg, kindpude skåret med blomst bagtil, kolbehals med stolpe til diopter, flad usigneret lås, aftrækkerbøjle med ret afslutning fortil, ca. 65 cm. lang sbær ottekantet pibe i kaliber ca. 17 mm. riflet med 8 dybe riffelgange, stålladestok med messingdub til spidskugle holdt af to messingrørkner. Skæftet afsluttes i horn og er bagtil skåret med blomst ved svansskruen. (1)
Jern let rustpræget. Forskæftet revnet på højre side ved mundingen.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. marts 2020
20 bud