Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Et par vaser og et fad af stentøj, modelleret med hhv. bladranke i relief, bølgende form, to små hanke, samt med vertikale riller. Dekoreret med grå glasur samt turkisgrønne glasurer med sorte elementer. Sign. monogram, samt hhv. AX, 55 og 127. Vaser: H. hhv. 18 og 15,5. Fad: H. 2,5. Diam. 16,3. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Gråglaseret vase med glasurafslag på fodrand. Turkisgrøn vase med afslag på hank. Fad med adskillige afslag på øvre kant samt en afslibning i glasuren hidrørende fra fremstillingen.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
20 bud