869/​763

Jacques Dubois, tilskrevet

Fransk Louis XV 'bureau à pente' af japansk lak og 'vernis Martin' monteret med forgyldt bronze, de japanske lak paneler dekoreret med landskaber og eksotisk fugl, skrå skriveplade bag hvilken fem skuffer af rød lak, på cabriole ben med kant af akantus afsluttende med volutte sabots, undersiden utydeligt indskrevet med hvidt kridt 'Weiller'. Ca. 1750, den japanske lak 17./18. årh. H. 91,5. B. 85. D. 45.

Jacques Dubois was a master cabinetmaker of the eighteenth century, was born in Pontoise April 7, 1694, died in 1763. Cabinetmaker to the king, he also worked for Princess Louise Élisabeth, Duchess of Parma, the Duke of Orleans and the nobility of the time. He was a master of style Louis XV, specialist veneers varnish, lacquers reproducing the effects of the Far East, to fund black or red, decorated with Chinese pagodas, a very high level of quality.

Russisk, møbler og varia, 2. december 2016

Vur­dering

400.000–600.000 DKK

Hammerslag