2441/​9055

Romersk transportamfora af brændt ler, trompetformet rand, hals og krop uden overgang, lange let buet båndhanke. Med trebensstand af jern. Romersk kejsertid. H. 106 cm. Diam. rand 19 cm.

Proveniens: Ifølge oplysningerErhvervet i 1960erne i Italien.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mangler spids af bund, afslag på rand.

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK