2441/9055
Romersk transportamfora af brændt ler, trompetformet rand, hals og krop uden overgang, lange let buet båndhanke. Med trebensstand af jern. Romersk kejsertid. H. 106 cm. Diam. rand 19 cm.
Proveniens: Ifølge oplysningerErhvervet i 1960erne i Italien.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mangler spids af bund, afslag på rand.
Vurdering
919162 |