2441/​9055

Romersk transportamfora af brændt ler, trompetformet rand, hals og krop uden overgang, lange let buet båndhanke. Med trebensstand af jern. Romersk kejsertid. H. 106 cm. Diam. rand 19 cm.

Proveniens: Ifølge oplysninger erhvervet i 1960erne i Italien.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mangler spids af bund, afslag på rand.

The classic interior sale, 7. oktober 2024

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

919162 10.500 DKK