2425/​7537

C. A. Kølle (f. Strandby 1827, d. København 1872)

Portræt af Robert Rubenson (1829–1902). Sign. C. A. Kølle 19. Marts 62. Bly på papir. Bladstørrelse 28×19. Uindrammet.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AII 9).

Claus Anton Kølle begyndte sit kunstneriske virke i lære som dekorationsmaler. Han blev efterfølgende optaget på Det Kongelige Danske Kunstakademi i København, hvor han fortsatte dine dekorationsstudier. Under sin tid på Akademiet, forsøgte han sig midlertidigt også med både portræt- og landskabsmaleriet. Han udstillede flere portræt- og figurmalerier, men landskabsmaleriet endte med at blive hans foretrukne motiv. Det viste sig at være det rigtige valg, og i 1860 blev han for sit arbejde belønnet med et rejsestipendium fra Akademiet på to år.

Kølle rejste afsted allerede samme år, som han fik stipendiet, og størstedelen af de to år tilbragte han i Rom og omegn. Det var her, han mødte portrætterede, den svenske forsker Robert Rubenson, som var i Rom i starten af 1860’erne i forbindelse med et længere meteorologisk forskningsarbejde, han udførte i først Tyskland, Frankrig og slutteligt Italien.

C. A. Kølle døde i en alder af blot 45 år, og da landskabsmaleriet var hans primære motiv, finder der derfor kun ganske få portræt- og figurmalerier af Kølle, herunder nærværende tegning.

Papiret er gulnet en smule. Gulnet fernis.

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag