682/​1481

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

Nøgen dreng, set bagfra, i trampende løb lidt ude i vandet. Sign. S. K. 92. 32,5×22,5. Malt på træ.

H. Chr. Christensens fortegnelse nr. 504. Proveniens: Generaldirektør Ole Olsens samling, dennes auktion I, Winkel & Magnussen 305, 1944 nr. 733 solgt for kr. 2.600. Maleriet er en studie til “Badende drenge. En flok drenge ude i det solglitrende hav. Inde ved strandkanten er tre, og på sandet en dreng i løb ud mod de andre”. H. Chr. Christensens fortegnelse nr. 510. Udstillet: Charlottenborg 1893 nr. 275. Det ejedes af greve Julius Andrassy, Budapest. Det vides ikke hvor maleriet befinder sig i dag.

Udsøgte Malerier, 6. september 2000

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

570.000 DKK