Paul Gadegaard (f. Frederiksberg 1920, d. København 1996)
Uden titel, 1955. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 73×92.
Udstillet: Kunstforeningen, Lyngby Rådhus 1957. Udstillet: Århushallen 1964. Proveniens: Anna & Kresten Krestensens samling. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Malerier og grafik, 7. juni 2017