12109/​112

Ubekendt fotograf: Originalt s/h pressefotografi af den engelske premierminister Sir Winston Churchill (1874–1965) i færd med at sige godnat til dronning Elizabeth II efter en afskedsmiddag i Downing Street 10 den 4. april 1955. Bagside med UPI stempel samt beskrivende nyhedstelegram dateret den 5. april 1955. Desuden påstemplet dato, “... 1968”. Fotomål 23×17,5. Rammemål 43×33.

“Fra Stettin ved Østersøen til Trieste ved Adriaterhavet har et jerntæppe sænket sig over kontinentet. Bag det ligger alle hovedstæderne i de gamle lande i Central- og Østeuropa: Warszawa, Berlin, Prag, Wien, Budapest, Beograd, Bukarest og Sofia, alle disse berømte byer og befolkningerne omkring dem befinder sig i det, jeg må kalde den sovjetiske sfære ..”.

Winston Churchill i den berømte tale, han holdt i Fulton, Missouri den 5. marts 1946, hvori han introducerede begrebet “jerntæppet”.

Dette er et originalt s/h pressefotografi fra 1955, som fremstår med enkelte overfladekrakeleringer samt let gulnet for- og bagside. Desuden almindelige håndteringstegn.

Kunst, antikviteter & design, 4. marts 2021

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

15 bud

3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
1.050 DKK
(Autobud) 1.000 DKK
950 DKK
500 DKK