Ubekendt fotograf: Originalt s/h pressefotografi af den engelske premierminister Sir Winston Churchill (1874–1965) i færd med at sige godnat til dronning Elizabeth II efter en afskedsmiddag i Downing Street 10 den 4. april 1955. Bagside med UPI stempel samt beskrivende nyhedstelegram dateret den 5. april 1955. Desuden påstemplet dato, “... 1968”. Fotomål 23×17,5. Rammemål 43×33.
“Fra Stettin ved Østersøen til Trieste ved Adriaterhavet har et jerntæppe sænket sig over kontinentet. Bag det ligger alle hovedstæderne i de gamle lande i Central- og Østeuropa: Warszawa, Berlin, Prag, Wien, Budapest, Beograd, Bukarest og Sofia, alle disse berømte byer og befolkningerne omkring dem befinder sig i det, jeg må kalde den sovjetiske sfære ..”.
Winston Churchill i den berømte tale, han holdt i Fulton, Missouri den 5. marts 1946, hvori han introducerede begrebet “jerntæppet”.
Dette er et originalt s/h pressefotografi fra 1955, som fremstår med enkelte overfladekrakeleringer samt let gulnet for- og bagside. Desuden almindelige håndteringstegn.
Kunst, antikviteter & design, 4. marts 2021
15 bud