1949/8558
Dulevo Porcelænsfabrik, 20. årh.s midte
Sovjetisk tallerken af porcelæn, dekoreret med trykt og håndmalet dekoration i form af en statue foran fane og landbrugsmaskiner. Dulevo Porcelænsfabrik, 20. årh. Diam. 19,3.
Mindre aldersslitage, bl. a. mindre slidt guldkant og enkelte brændingspletter.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag
12 bud