2417/123
To kinesiske vævninger i brun uld med hvide traner. Tidlig 20. årh. 290×125 cm. og 300×125 cm (2)
Proveniens: Jens Ibsen-Sørensen, 1883–1956, Head of Office at the Great Northern Telegraph Company in Shanghai from 1906–1936, including activities in Russia and Japan.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle rifter og huller, en med reparation.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024
Vurdering
Hammerslag
14 bud