876/​24

Carl Reichert (f. Wien 1836, d. Graz 1918)

Panoramaudsigt fra Rom med udsigt over Forum Romanum. Sign. Reichert 1868. Olie på lærred. 56×169.

Carl Reichert stammer fra en familie af malere, både faderen, broderen og onklen var malere og det var med onklen Franz Heinrich Reichert, der var akvarelmaler, at han første gang besøgte Rom slut i 1860erne. Han studerede på tegningsakademiet i Graz og arbejdede sammen med maleren Josef Kuwasseg. Han malede en del i omegnen af Graz og mange af disse blev senere udført som litografier. Han boede på Piazza Barberini i Rom mellem 1867 og 1869, hvor han arbejdede sammen med den kendte landskabsmaler Anton Romako. Han solgte godt til rige udlændinge, der ferierede i Rom.

Carl Reichert har med dette imponerende, ja næsten monumentale panorama ud over Forum Romanum gengivet bl.a. Sankt Luca og Martina kirken, Septimius Severusbuen, Fokasøjlen, Vespasiantemplets søjler og lige bag ved Saturntemplets søjler. Ovre mod højre side ses de markante bygninger på den capitolinske høj. Maleren har behændigt arbejdet med lys- og skyggevirkninger så dele af forgrunden ligger i skygge medens solens stråler rammer kirken kuppel og de velkendte antikke bygninger.

Proveniens: Mr. Kingsley, London. Privatsamling i Montreal.

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

600.000–800.000 DKK

Hammerslag