811/​340

Peder Moos (f. Nybøl 1906, d. Bredebro, Tønder 1991)

Et fantastisk unika dameskrivebord af massiv Bubingatræ. Halvmåne formet top, front med to skuffer, talrige synlige samlinger af citrontræ og buksbom. Front med centrallåsesystem til to skuffer med håndskårne greb. Tilspidsende trommestiksben, let kehlet bordplade med indlagt monogram. Sign. Moos 1953–1954. Specialbestilling udført af snedkermester Peder Moos. H. 70. B. 103. D. 64.

Litteratur: “Peder Moos”. Teknologisk Instituts Forlag. Gengivet ss. 30–31.

Moderne møbler og design, 9. marts 2010

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Hammerslag

380.000 DKK