Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915)
Kystparti med både på stranden, i forgrunden et skibsvrag. Dobbeltsign. Carl Locher, Skagen, 75 og C. Locher. Olie på lærred. 47,5×71,5.
Proveniens: ABR auktion 481, 1985, nr. 100.
ABR auktion 858, 2015, nr. 25, afb. s. 32.
Retoucheringer. Mindre krakeleringer samt afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 20. maj 2019