2142/804
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Reolvæg af Oregon pine med messingforede samlingshuller, bestående af seks bogkasser. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H. 76. B. 76. D. 27,5. (6)
Fremstår med kraftig alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Mindre borehuller ved bagbeklædning. Maling rester på kanter.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud