August Schiøtt (f. Helsingør 1823, d. Hellebæk 1895)
En italiensk kvinde ved et vindue. Usigneret. Olie på lærred. 79×65.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 161, 1964 nr. 166, afbildet s. 31.
Retoucheringer langs nedre kant. Minimale krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019