1951/​7

August Schiøtt (f. Helsingør 1823, d. Hellebæk 1895)

En italiensk kvinde ved et vindue. Usigneret. Olie på lærred. 79×65.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 161, 1964 nr. 166, afbildet s. 31.

Retoucheringer langs nedre kant. Minimale krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

14.000 DKK