2442/758
Poul Hundevad (f. Ågård 1917, d. Askov 2011)
Et par sammenklappelige armstole af eg, sæde, ryg og armlæn udspændt med patineret cognacfarvet kernelæder. Udført hos Poul Hundevad. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med pletter og skjolder. Et armlæn med defekt på skindet.
Moderne kunst og design, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag