2435/​7500

Andy Warhol (f. Pennsylvania 1928, d. New York 1987)

“Hans Christian Andersen”, 1987. Tryksign. på bagsiden Andy Warhol. Ed. 6/25. Sign. på bagsiden af eksekutor for The Andy Warhol Estate Fred Hughes, udgiveren Art Expo Danmark og trykkeren Rupert Jasen Smith i et stemplet certifikat. Serigrafi i farver på Lenox Museum Board. Bladstørrelse 96,5×96,5.

Litteratur: Feldman & Schellmann nr. II.398.

God stand. Bagside med nogle mindre mærker hidrørende fra trykprocessen. Minimale håndteringsmærker. En smule smuds på indersiden af plexiglasset. Undersøgt ude af ramme.

Grafik og editioner, 27. august 2024

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK

25 bud

130.000 DKK
125.000 DKK
(Autobud) 120.000 DKK
120.000 DKK
(Autobud) 115.000 DKK
110.000 DKK
(Autobud) 105.000 DKK
100.000 DKK
(Autobud) 90.000 DKK
85.000 DKK
(Autobud) 80.000 DKK
75.000 DKK
60.000 DKK
(Autobud) 55.000 DKK
50.000 DKK
48.000 DKK
46.000 DKK
(Autobud) 44.000 DKK
42.000 DKK
40.000 DKK
38.000 DKK
(Autobud) 36.000 DKK
34.000 DKK
32.000 DKK
30.000 DKK