Andy Warhol (f. Pennsylvania 1928, d. New York 1987)
“Hans Christian Andersen”, 1987. Tryksign. på bagsiden Andy Warhol. Ed. 6/25. Sign. på bagsiden af eksekutor for The Andy Warhol Estate Fred Hughes, udgiveren Art Expo Danmark og trykkeren Rupert Jasen Smith i et stemplet certifikat. Serigrafi i farver på Lenox Museum Board. Bladstørrelse 96,5×96,5.
Litteratur: Feldman & Schellmann nr. II.398.
God stand. Bagside med nogle mindre mærker hidrørende fra trykprocessen. Minimale håndteringsmærker. En smule smuds på indersiden af plexiglasset. Undersøgt ude af ramme.