2115/850
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med blåt og gulgrønt møbelstof, dybthæftet med møbelsnore. 1930–40'erne.
Ridser og mærker på ben. Fremstår med alders- og brugsslitage. Senere betræk med pletter og løs polstring.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag