Ole Ring (f. Baldersbrønde 1902, d. Køge 1972)
“Udsigt fra Sct. Jørgensbjerg mod Domkirken”. Sign. Ole Ring. På bagsiden dateret 1938. Olie på lærred monteret på plade monteret på lærred. 28,5×38,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 818, 2011 nr. 31.
Minimale krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. april 2024
20 bud