2148/726
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3/3 og 4/3”. Reservedele bestående af fire M-3 og én M-4 skærm af etlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 20 og 26. (5)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Flere kanthak på topkant.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud