185/​8

Lasse Centio (f. 1996)

Uden titel, 2024. Sign. L. Centio. Glaseret lertøj med airbrush teknik. 21×43×18 cm.

Den danske kunstner Lasse Centio (f. 1996) bor og arbejder i København, Danmark. Han har en Bachelor of Fine Arts fra Academy of Fine Arts – Institut for Samtidskunst fra Universitetet i Bergen, Norge (2018–2021). Hans kunstneriske udtryk manifesterer sig som en sammensmeltning af inspiration fra populærkulturen, hans spontane strøm af bevidsthed og et relationelt aspekt. Han skaber værker, der fastfryser et tværsnit af øjeblikket. I løbet af det seneste år har Centios fascination været rettet mod cowboy-æstetik. Med denne æstetik illustrerer og fryser Centio cowboyen i forskellige stillinger; liggende og siddende, afslappet og midt i en pause fra hverdagens stress og jag. På den måde forbinder Centio beskueren med et intuitivt øjebliksbillede og adresserer både personlige og universelle temaer med sine farverige værker i forskellige materialer som spray, akryl og oliemaling, airbrush, gips, cement, bronze og ler.

Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

1014143 8.500 DKK
800318 8.000 DKK
1155077 7.500 DKK
180935 7.000 DKK