873/​701

Andy Warhol (f. Pennsylvania 1928, d. New York 1987)

“Mao”, 1972. Sign. på bagsiden Andy Warhol, stemplet 185/250. Udgivet af Castelli Graphics and Multiples, Inc., New YorkTrykt af Styria Studio Inc., New York. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 91×91.

Litteratur: Feldman/Schellmann nr. II.98. Proveniens: Galerie Börjeson, Malmö.

Malerier & skulpturer, 26. september 2017

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Hammerslag

250.000 DKK