2148/​758

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 705”. Et par senge af eg, tilhørende sengeborde med skuffe og løs top af hvidt glas. Udført hos Getama, Gedsted. H. 62/53. B. 86. L. 206. Indvendig mål på senge 85×200. Sengeborde, H. 21/50. B. 40. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Begge sengeborde med tre gennemgående skruehuller.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK