Joan Miró (f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983)
“The sponge Fisherman”, 1971. Sign. Miro, HC. Udgivet af Maeght, Paris. Trykt af Arte Adrian Maeght, Paris. Litografi i farver. Bladstørrelse 120×76,5
Litteratur: Maeght 697
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 23. september 2020