2131/​867

Fritz Hansen

“Buffalo”. Lænestol med ben af bøg med vippefunktion og indbygget fodskammel. Betrukket med mørkegrå uld. Udført hos Fritz Hansen, 1940'erne.

Prøvemodel

Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds. Stof under stol og stropper til nakkepude med defekter.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag