2131/867
“Buffalo”. Lænestol med ben af bøg med vippefunktion og indbygget fodskammel. Betrukket med mørkegrå uld. Udført hos Fritz Hansen, 1940'erne.
Prøvemodel
Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds. Stof under stol og stropper til nakkepude med defekter.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag