2426/​921

Dansk møbeldesign

Et par lænestole med stel af bejdset mahogni, negle af palisander. Sider, armlæn og ryg betrukket med lyseblå velour. Løs sædehynde betrukket med mønstret, mørkeblå velour. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Betræk med pletter og smuds. Til ombetrækning.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

951293 3.000 DKK