Jens H. Quistgaard m.fl. (f. København 1919, d. 2008)
“Flamestone” salt- og peberbøsse af stentøj, stemplet JHQ Dansk Danmark. To kertelysestager af støbejern til 12 lys, stemplet IHQ Dansk Designs Denmark, i æske. Kertelysestage til 12 lys, stemplet Mønsterbe Paro Made in Denmark, i æske. Kertelysestage til 12 lys, stemplet Kronborg Design Made in Denmark. Kertelysestage til 12 lys i æske fra ASP-Holmblad. (7)
Almindelig brugsslitage. Den ene “Flamestone” peberbøsse med mindre kanthak i bundkant.
Quistgaard, 10. maj 2016