2008/729
Dansk snedkermester
Lænestol betrukket med patineret sort skind, ben af bøg. 1940'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, mærker og pletter. Mindre hul i ryg. Sæde ombetrukket.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag