2440/​6

Signeret farvepræsentationsfotografi af kong Olav V af Norge (1903–1989), afbildet i generalsuniform. Nederst kongens signatur, 'Olav R[ex]. Ramme beklædt med blåt skind, øverst med guldpræget krone. Rammen udført af H.M. Refsum, Oslo. Ca. 1970. Fotomål 19,5×15. Rammemål 33×23.

Olav V fødtes i 1903 født som dansk prins (Alexander), men blev norsk tronfølger, da hans far, prins Carl af Danmark, i 1905 valgtes til konge af det nye, selvstændige Norge.

Proveniens: Gave fra kong Olav V af Norge til ceremonimester ved det danske hof, kammerherre Ulf Gabel-Jørgensen (1925–2006). Ca. 1970.

Skindbeklædning med skrammer. Desuden almindelige håndteringstegn. Signaturen falmet.

I Lyngby
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

964937 (Autobud) 1.850 DKK
1040075 1.800 DKK
964937 (Autobud) 1.750 DKK
1040075 1.700 DKK
964937 (Autobud) 1.650 DKK
1040075 1.600 DKK
964937 1.550 DKK
1040075 1.500 DKK