2116/86
George III standur i kasse af egetræ, urskive af messing med timekrans af tin sign. David Laing, Perth. 18. årh.s slutning. H. 212. B. 48. D. 25.
Brugsslitage. Mindre revner i træet. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Pendul med løst “hoved”.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021
Vurdering
Hammerslag