1834/1514
Dorofey Semionovich Tikhomirov (, Moskva)
Stort russisk nyrokoko toiletspejl af sølv, øverst indgraveret med russisk monogram “H”, drevet med rocailler og bladværk. Dorofey Semionovich Tikhomirov, guardein Victor Savinkov 1867, Moskva bymærke, lødighed 84. Bagstøtte af jern, bagside af træ. H. 60.
Proveniens: Dansk privateje siden 1930'erne, hvor det blev erhvervet i Skt. Petersborg af sælgers bedstefar.
Fremstår med minimale alders- og brugsslitage.
Varia, 23. august 2018
Vurdering
Hammerslag