2045/​252

Lågkrus af sølv med barok låg, graveret med ejerinitialer og datering 1728, isat mønt, af mester Peter Normand, etableret i Randers 1719, borgerskab samme sted 1747. Monteret på senere krus graveret med monogram og dateret 1915. Vægt 618 g. H. 18 cm.

Mindre buler, ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020

Vur­dering

5.000 kr.

Hammerslag

3.600 kr.

3.600 kr.
(Autobud) 3.400 kr.
3.400 kr.
(Autobud) 3.200 kr.
3.000 kr.
2.800 kr.
2.700 kr.
2.600 kr.
2.500 kr.