2045/252
Lågkrus af sølv med barok låg, graveret med ejerinitialer og datering 1728, isat mønt, af mester Peter Normand, etableret i Randers 1719, borgerskab samme sted 1747. Monteret på senere krus graveret med monogram og dateret 1915. Vægt 618 g. H. 18 cm.
Mindre buler, ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
Vurdering
Hammerslag