2437/66
To Swatow fade af porcelæn, dekorerede i jernrødt og grønt med fohunde og figurer i have omkransede af symboler. Sen Ming, 17. årh. Diam. 37. (2)
Begge kraftigt restaureret, det ene desuden med kanthak.
Vurdering