2003/170
Alfred Broge (f. København 1870, d. Brønshøj 1955)
Hedelandskab med et hvidkalket husmandssted i aftenlys, i baggrunden udsigt til en fjord. Sign. Alf. Broge. Olie på lærred. 50×64.
To små reparationer/lapper på bagsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. januar 2020
Vurdering
Hammerslag