1421/​1758

Skrivesæt af porcelæn med blæk- og sandhus på bakke, dekoreret i farver og guld med kartoucher hvori kauffahrtei- og landskabsscenerier. Meissen, 19. årh. L. 28 cm. B. 19 cm.

Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII til i dag.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Et afslag på fad. II sortering.

Fra i Havnen

Varia, 22. maj 2014

Vur­dering

4.000 DKK

Dette emne er udgået