1421/1758
Skrivesæt af porcelæn med blæk- og sandhus på bakke, dekoreret i farver og guld med kartoucher hvori kauffahrtei- og landskabsscenerier. Meissen, 19. årh. L. 28 cm. B. 19 cm.
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII til i dag.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Et afslag på fad. II sortering.
Fra
i
Havnen
Varia, 22. maj 2014
Vurdering
Dette emne er udgået