2050/835
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4½/4”. Pendel med fatningshus af forkromet stål, skærme af flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 45.
Litteratur: “Tænd”, s. 204–205.
Dette emne handles i fuldmoms
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Bundskål mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud