2024/701
Cathinka Olsen (f. København 1868, d. sst. 1947)
Lille vase af stentøj med indridsede blåregnsranker i relief. Dekoreret med blåviolet glasur. Sign. monogram, 942. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 11,5.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud