1816/160
George III standur i kasse af mørkpoleret egetræ, værk med månefase og datoangivelse, urskive af messing. Sign. Geo Bournl, Kirkby. 18. årh.s slutning. H. 219.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Ældre malerier og møbler, 16. april 2018
Vurdering
Hammerslag