Sten Lykke Madsen (f. København 1937)
Skulpturel vase af stentøj modelleret i tresidet form og med indridsninger i relief. Dekoreret med okkerbrun, mørkebrun, blågrøn og sort glasur. Sign. STEN, 1964, 26/85. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. Unik. H. 36,7.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 3. november 2020